MASAŻ LECZNICZY

Masaż leczniczy jest ściśle powiązany z technikami terapii manualnej, ponadto stanowi jego dopełnienie w całym cyklu leczenia. Terapia manualna jak i masaż, może zajmować się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką.

 

MASAŻ KLASYCZNY

Klasyczny masaż leczniczy polega na odpowiednim ułożeniu chorego oraz stosowaniu klasycznych technik masażu. Znajduje on zastosowanie głównie w schorzeniach narządu ruchu.

 

MASAŻ TKANEK GŁĘBOKICH

Wg. Riggsa ,,to zrozumienie według warstw ciała i możliwości pracy z tkanką w tych warstwach zmierzające do rozluźnienia, wydłużenia i uwolnienia utrzymujących się wzorców nieprawidłowych napięć w możliwie najbardziej skuteczny i energooszczędny sposób’’. Podstawowym celem tego masażu jest zmieniane struktury i ograniczeń ruchomości mięśni. Efektem tego masażu jest zmniejszenie bólu, przywrócenie lepszej postawy, większej giętkości i płynności ruchu. Masaż głęboki nie jest ,,twardym’’ masażem. 

 

DRENAŻ LIMFATYCZNY

Również zwany masażem limfatycznym służy poprawieniu przepływu chłonki w układzie limfatycznym. Jest obecnie najbardziej efektywną metodą leczenia obrzęków różnego pochodzenia. Drenaż limfatyczny wpływa korzystnie na przepływ chłonki, likwidację obrzęków zastoinowych, onkotycznych. Polega na wykonywaniu technik manualnych w taki sposób, aby przepchnąć zalegającą chłonkę w kierunku węzłów chłonnych.

 

MASAŻ FUNKCYJNY

Jest to połączenie masażu, rozciągania i ruchu w stawie, na który działa masowany mięsień. Masaż funkcyjny jest to forma wydłużenia, rozluźnienia mięśni. Polega na wykonywaniu precyzyjnego nacisku przez dłoń lub palce terapeuty na mięsień lub danej jej część, więzadło lub ścięgno i w tym momencie terapeuta sam, bez pomocy pacjenta wykonuje ruch w stawie.

 

MASAŻ POPRZECZNY

Masaż poprzeczny to punktowe rozcieranie w poprzek włókien podrażnionego ścięgna lub brzuśca mięśniowego, przyczepu ścięgna do kości, więzadła itp. Pozwala to na regenerację uszkodzonej tkanki, która z kolei przyczynia się do szybszego powrotu do zdrowia i pełnego bez bólowego funkcjonowania. Masaż ten stosowany jest nie tylko u sportowców, ale również u osób cierpiących z powodu kontuzji.  

 
 

Reha IBIS Gabinet Fizjoterapii i Terapii Manualnej

ul. Tarnowska 24, 33-170 Tuchów

Zapraszamy:     wtorek - piątek: 10 - 20     sobota: 8 - 14

tel. 511 24 24 20 lub 608 40 96 40